Kocouři a kosi

Na stránkách našeho statutárního města Prostějova jsem dnes díky Facebooku objevil článek, že se konalo další jednání mezi městem a židovskou obcí moderované panem ex-premiérem Špidlou ohledně bývalého židovského hřbitova na Studentské ulici.

Co myslíte, že vyřešili? Dohodli se prakticky jen na tom, že když se bude kopat do inženýrských sítí procházejících bývalým hřbitovem, bude židovská obec dopředu informována. A že jednání budou pokračovat.

Obávám se, že možnost dohody je stejně pravděpodobná, jako že se mezi sebou dohodnou kocouři a kosi. Přičemž role kosů spočívá na bedrech židovské obce. Město má totiž všechny trumfy v rukách. Hřbitov prakticky neexistuje, na jeho místě je park s celkem volným režimem (představa, že je zde dodržován zákaz venčení psů je poměrně úsměvná), chodníky, cesta a parkoviště. To se samozřejmě může změnit, ale pokud bude židovská obec trvat na neprostupném areálu obehnaném živým plotem (taky úsměvné), asi těžko jí někdo bude moci vyhovět. Mrtvá zóna skoro v centru města je politicky neprůchodná.

Už jsem navrhoval udělat ten živý plot, chodníky přesunout do míst hřbitovních uliček a zachovat prostupnost, přičemž na vhodném místě by se postavily nalezené náhrobky a informační deska rosetského typu (psaná česky, anglicky a hebrejsky), ale asi si toho nikdo nevšiml, nemám ty správné „konexe“. Zkusím navrhnout ještě něco dalšího.

Co kdyby židovská obec zřídila na svůj náklad post hlídače parku v místě bývalého hřbitova, který by lidem vysvětloval, že se nacházejí na pietní půdě, vyháněl by psy a v koordinaci s městskou policií by řešil excesy, které pietní místo narušují? Není to ideální, to parkoviště ani chodníky nad hroby to neřeší, ale byl by to aspoň první vstřícný krok.

Jsem asi naivní, když si myslím, že by v dnešní době mohlo něco takového projít. Jenže já si prostě nemůžu pomoct. Přece se nebudeme do krve hádat nad hroby předků…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s