Teď už ano!

Každou chvíli někde čteme o tom, jak se vědci snaží nastartovat umělou inteligenci. Je to móda – stejně jako internet věcí. Takže každý lepší program se hned označí za inteligentní a nikdo se nepárá s tím, aby ho podrobil Turingovu testu. Tedy prověrce, zda testující pozná, jestli mluví (píše…) s člověkem nebo se strojem.

Jiní vědci nás naopak před AI (artifical intelligence) varují. Abychom nedopadli jako ve filmech o terminátorovi. Ono je to sporné. A hlavně strašně pokoušející. Stvořit umělý život. Být jako Bůh.

Lidi se o to snaží odjakživa. Proto jedli jabka, stavěli Babylonskou věž, zabývali se magií, chtěli stvořit homunkula. Teď jsou v módě počítače, tak se na to jde přes ně. Přitom rozdíl mezi průměrným superpočítačem a lidským mozkem je stále velmi značný. Místo miliard neuronů pár stovek procesorů. Jistě, jde o něco jiného. Právě proto. Pokud někdo začíná stavět umělé neuronové sítě, jde o ještě tristnější poměry. Netuším, jestli už někdo dal dohromady stovku umělých neuronů, ale vůbec bych se nedivil, kdyby tomu tak nebylo.

Ačkoliv jedna možnost tu je. Že nám umělá inteligence vznikne samovolně evolucí. Internet je tak složitá síť a počítače v něm předou tolik různých komunikačních akcí, že by nebylo divu, kdyby se v tom bludišti elektronů náhle objevila myšlenka.

Takže to klidně může dopadnout jako v té dávné vědecko-fantastické povídce, kdy konstruktéři vytvořili obrovskou celosvětovou síť počítačů, pak cvakli vypínačem a na výzvu vzniklého gigantického stroje mu položili první otázku: „Existuje Bůh?“ Stroj odpověděl: „Teď už ano!“ A zatavil vypínač v poloze zapnuto…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s