Záchytné body

Zrovna čtu na Facebooku povzdech narkomana: „Ještě chci žít! Ale – kurva – jak?“ Jo. To je přesně ono.

Za starých dob (nespecifikovaných datem, ale určitě dřív než v 21. století) měl člověk několik záchytných bodů, které mu pomáhaly směrovat jeho život. Prvním byla morálka. V našich zeměpisných šířkách křesťanská. Nejen strach z pekla, ale i přesvědčení, že tohle a tohle se dělá a tamto se nedělá, bylo v lidech jaksi kolektivně zakořeněno a kdo chtěl patřit do lůna společnosti, nesměl se příliš odklánět od daných morálních zákonů. Právo přišlo až později, ale ze začátku taky vyrůstalo z morálky. Dá se říci, že čím víc je práva, tím míň je morálky – zjevné věci není třeba nikam psát – do zákonů se vkládá zpravidla jen to, co je nějak od morálky „ujeté“.

Dalším záchytným bodem byla rodina. Pokud nedošlo k nějakému neštěstí, rodina platila za stálé útočiště, které se nerozpadne jen tak pro vrtoch některého z manželů. Dodržovala to tak i šlechta, přestože ta jinak svými vrtochy nešetřila.

Nesmíme zapomenout na práci. Ať už velice důležitou práci na půdě, které se zasvěcovaly doslova tisíce rodin a která byla přesně definována během přírodních cyklů, ale ani na řemeslo, jež znamenalo první stupeň umění. To bylo další možností, potom administrativa světská i církevní a nakonec vláda nad městy a státy. Tady došlo k narušení záchytného bodu nejdříve. Rozpad tradičních řemesel vedoucí k průmyslové revoluci způsobil novou metodu otroctví, která prostým městským lidem nemálo ublížila.

A tak to pokračovalo dál. V současnosti se dá říct, že už prakticky neexistuje žádný univerzální záchytný bod života. Všechno je jaksi erodované, žijeme samospádem. Ještě chceme žít, ale nevíme jak. Poradí nám někdo? Těžko. Potom musíme hledat drogy, díky nimž zapomeneme. Myslím si, že zrovna toto není ta správná metoda…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s