Naprogramování

Dnes jsem se díval na epizodu seriálu Star Trek: Deep space nine vyprávějící o opuštěném chlapci rasy Jem’Hadar, který během pár dní dospěl na palubě stanice DS9 a s pomocí konstábla Oda se pokusil překonat své genetické programování. Jeho rasa byla totiž Dominiem vyšlechtěna jako čistě bojová, jejich jediným cílem života bylo zabíjet. Připomnělo mi to realitu, protože i my jsme, byť méně drasticky, programování pro jistý druh života.

Křesťanství a komunismus mají společné iluzorní základy, takže současné programování těmito učeními může fungovat. Vznikne ovšem specifický konglomerát člověka, který se pro nic jiného nehodí. Takže když pak uhodí bezuzdný kapitalismus, jsou lidé programovaní jako křesťanští komunisté vrženi do života naprosto nepřipraveni. Zajisté by se mohli nechat přeprogramovat, ale to, co dnešní doba nabízí, byť v různých variantách, nemusí každému vyhovovat.

Cílem dneška je být nejlépe bohatý a mocný. Nebo aspoň výkonný, aby člověk dokázal strávit spousty činností a informací. Jsme tedy programováni jako otroci a spotřebitelé. Čím víc toho uděláme, tím víc si můžeme dovolit, roste naše bohatství a když jsme šikovní, pak i náš vliv. Jenže co když nám tohle přeprogramování nevyhovuje? Co když je ten křesťanský komunismus vypálený tak silně, že ho ani nechceme opustit? Pak jsme v prdeli.

Optimální by samozřejmě bylo, kdybychom žádné programování nepotřebovali. Kdybychom žili ve svobodě a maximálně trpěli demokratický řád a spravedlivé zákony na obranu proti těm, kteří svobodu chtějí zneužít. Ale z nějakého důvodu to nejde. Proč, to netuším. Vy jo?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s